Wycieczki do Ojcowa

Wycieczki do Ojcowa

Ojców i jego atrakcje

Jest sercem Ojcowskiego Parku Narodowego i głównym punktem licznych wycieczek, dla których zapoznanie się z bogactwem przyrody tego regionu jest najważniejszym celem imprezy. Miejscowość ta jest dziś nie tylko jedną z najważniejszych miejscowości o charakterze turystycznym – ma też długą i ciekawą historię, po której zachowały się liczne pamiątki. Wszystko to najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.
Ojców zaczął powstawać jako przyzamkowa osada w XIV stuleciu. Dziś, jako siedziba OPN, znany jest jako jeden z ważniejszych w Polsce ośrodków turystycznych. Co mogą zobaczyć przybywający tutaj turyści? Jakie atrakcje czekają na nich w Ojcowie? Każdy fotograf może tu zrobić piękne zdjęcia.

Wycieczki po Ojcowie
Wycieczki do Ojcowa

Wycieczki do Ojcowa

Jednym z najcenniejszych zabytków tego znanego niegdyś letniska, a dziś – głównej bazy wypadowej na teren Ojcowskiego Parku Narodowego, są ruiny zamku z XIV wieku, którego budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Zamkiem zarządzali przez wiele lat starości ojcowscy. Choć obronna z założenia warownia została dobrze rozplanowania, nie udało się jej uniknąć zniszczeń wojennych. Do tragiczniejszych wydarzeń w dziejach zamku zalicza się potop szwedzki, w czasie którego zamek został zdobyty i splądrowany. Odbudowany zamek przetrwał jeszcze przez wiele lat, jednak po III rozbiorze Polski nieco o nim zapomniano, zaś sama warownia zaczęła popadać w coraz większą ruinę. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ślady dawnych murów obronnych, fragmenty dawnych budynków mieszkalnych oraz charakterystyczna brama wjazdowa. Obok bramy podziwiać można wieżę, w której urządzono niewielką wystawę.

Drugą atrakcją tej malowniczo położonej miejscowości jest Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, które urządzono w budynku służącym niegdyś jako hotel. Można się tu zapoznać nie tylko z przyrodą parku, ale i z jego historią. Wśród zbiorów znajdują się również niektóre z licznych znalezisk archeologicznych. Zwiedzenie tego muzeum to świetna lekcja przyrody i historii, od której warto zacząć swe wędrówki po parku.

Wycieczki do Ojcowa
Wycieczki do Ojcowa

Drugim ciekawym muzeum jest Muzeum Regionalne PTTK, w którym można obejrzeć ciekawe zbiory z zakresu przyrody, historii i etnografii. Wśród ciekawostek w Ojcowie i jego najbliższej okolicy znajduje się również kaplica na wodzie oraz Grota Łokietka – jedna z najpiękniejszych jaskiń jurajskich, bardzo popularna wśród turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *